01245 265821  

Open-Evening-2019.jpg

Senior Leadership Team

      

Paul Farmer

   

 

 

 

 Mr P Farmer

 Headteacher 

 

 

 

         
Paul Dexter                        Matt Copping

 

Mr P Dexter 

Deputy Headteacher

 

 

Mrs A Mills

Deputy Headteacher

 

 

Mr M Copping

Assistant Headteacher

Behaviour and Safety

         
 Adrian Degge       Peter Gibbon      Paul Draper

Mr A Degge 

Head of Science

 Assistant Headteacher

More Able Students

 

Mr P Gibbon

Director of Learning

 

Mr P Draper

Business Manager

     
   
         

 Mrs J Ferguson

Head of Sixth Form

 

 Mr M Lewis

Assistant Headteacher

 

 Mrs C Kibble

Assistant Headteacher

 

There are two executive committees with responsibility for the school’s development:

  • the pastoral executive
  • the curriculum executive

There are 14 curriculum areas:

Art     
Miss L Miller   Head of Art
Mrs M Acharya    
Mrs J Carlton    
Mrs H McLaughlin    
Miss A Mitchell    
Design & Technology    
Mr B Adams   Head of Design & Technology
Mrs J Cunning   Head of Food and Textiles
Miss J Kyriacou    
Drama    
Mrs L Moon   Head of Drama
Miss K Hinchcliffe    
English    
Mr P Gibbon   Assistant Headteacher: Director of Learning
Mrs K Edwards   Joint Head of English
Miss R Goodman   Joint Head of English
Mr S Bowers    
Mr J Butcher   Head of Inclusion (SENCO)
Mrs E Cooper    
Miss R Corfield    
Miss L Dougal    
Miss K Draper    
Mr M Hughes    
Mrs C Tucker    
Geography    
Mr N Riley   Head of Geography
Mr P Chapman    
Mrs J Dawson    
Mr D Dobson    
Mrs A Mills   Deputy Headteacher
Mrs V Sweeting    
History    
Mr R Pilsworth   Head of History
Miss J Chilcott    
Miss J Lambert    
Mrs L Lewis    
Mrs C Sullivan    
ICT and Business Studies    
Mrs C Kibble   Assistant Headteacher: Head of ICT / School ICT 
Mrs A Brown   Head of Economics & Business Studies
Miss E Derbridge    
Mr J Faulkner    
Mr D Hand    
Mr R Magala    
Mrs L Sharp    
Mathematics    
Mr M Lewis   Assistant Headteacher: Head of Mathematics
Mr P Dexter   Deputy Headteacher
Mr P Atkins    
Mr L Barton    
Mrs K Brown    
Mrs K Hrabak    
Mr W Smith    
Mrs Christine Walls    
Mr S White    
Mrs A Wood    
Media    
Miss K Brookes   Head of Media
Mrs S Field    
Modern Languages    
Mr J Dixon   Head of Modern Foreign Languages
Mrs S Fox   Head of  German
Mrs K Barkway    
Mrs F Coffey    
Mrs K Leinemann   Foreign Language Assistant - German
Mrs C McMillan    
Mrs L Whitnall    
Music    
Mrs R Evans   Joint Head of Music
Mr N Bentley   Joint Head of Music
Physical Education    
Mrs J Ferguson   Head of Sixth Form
Mrs K Davis   Head of Physical Education
Mr A Russell   Head of Boys PE 
Mrs J Baker   maternity cover
Mrs A Cooper   maternity leave
Miss L Freeman    
Mr C Huartson    
Mr D Merrett    
Miss S Smith    
Mr R Wiggins    
Religious Studies    
Mr T Johnson   Head of RE
Mr J Bailey    
Mr M Copping   Assistant Headteacher: Behaviour & Safety
Science    
Mr A Degge   Assistant Headteacher: Head of  Science
Mr Van Os   Head of Chemistry
Dr T Ghoneim   Head of Physics
Mr R Davis    
Mr K Butcher    
Miss D Flack   maternity cover
Miss H Jones    
Dr J Lardge   maternity leave
Mr R Millar    
Mrs N Millard   maternity leave
Miss H Montgomery   maternity cover
Miss B Moore    
Miss S Overton    
Mrs K Petty    Head of Psychology and Health & Social Care
Dr G Pratt    
Mrs S Sargeant    
Resource Base for Hearing Impaired Students    
Mrs S Pierce   Head of RBHIS
Mrs J Campbell   Teacher of the Deaf
Miss G Mathieson   Teacher of the Deaf
Miss E Carruthers    
Mrs S English    
Mrs R Hastings    
Mrs S Hawkes     
Miss A Hrynkiewicz-Sudnik    
Mrs M Farmer     
Mrs J Read    
Miss S Wheeler    
Mrs E Gates    
Mrs A Burdon   LSA
Miss D Cutter   LSA
Mrs L Reilly   LSA
Mrs D Taylor   LSA
Learning Support    
Mrs S Jones   LSA Manager
Mrs S Roycroft   LSA Teacher
Mrs L Williams   Senior LSA
Mrs T Britton    
Mrs D Cook    
Mr A Davies    
Miss M Donnelly    
Miss S Hare    
Mr A Holt    
Mrs D Messin    
Miss S Sharpe    
Mrs D Warden    
Mr K Willis    
Student Support    
Mr J Butcher   Head of Inclusion (SENCO)
Mrs J Wareham   Safeguarding Officer/DDSL
Mrs J O'Dell    
Mrs J Edwards   Isolation Unit Supervisor
     
Pastoral Team    
Behaviour & Safety:    Mr M Copping - Assistant Headteacher
     
Head of Year 7:    Mrs F Coffey
Assistant Head of Year 7:   Miss R Corfield
Head of Year 8:    Mr S Bowers
Assistant Head of Year 8:    Mrs S Sargeant
Head of Year 9:    Mrs C Tucker
Assistant Head of Year 9:    Mr D Merrett
Head of Year 10:    Mr R Davis
Assistant Head of Year 10:    Miss B Moore
Head of Year 11:    Miss K Draper
Assistant Head of Year 11:    Miss E Derbridge
Head of Sixth Form:    Mrs J Ferguson
     
Non Teaching    
Mr P Draper   Business manager
Mrs D Sanders   PA to senior staff
Mrs Y DeFeo   HR Officer
Mrs A Norris   Senior Examinations/Assessment Officer
Mrs S Winter   Assistant Examinations/Assessment Officer
Mrs M Baker   Finance officer
Mrs T Hurley   Finance officer
Mrs S Howell   Finance Assistant
Mrs C Johnson   Administrator & Sixth Form Study Room Supervisor
Mrs C Scott   PR & Marketing Officer
Mrs S McGuire   Receptionist
Mrs H Jeffries   Assistant to heads of years & faculties
Mrs K Sperrin   Administrator/relief receptionist
Mrs M Bradshaw-Pearce   Administrator/Receptionist/Clerk to Governors
Miss A Glassfield   Student administrator/Behaviour for Learning 
Mrs J Finch   Student administrator/Behaviour for Learning 
Mrs A O’Brien   Student attendance administrator
Mrs J Simmons   Student attendance administrator 
Mrs E Enever   Student administrator/ Senior first aid officer
Mrs L Scott   Student Administrator
Mrs A Hermitage   Student Administrator/HR Admin support
Network Management    
Mr R Fuller   Head of IT Systems
Mr R Everitt   Senior IT Operations Technician
Mr R Chesher   IT Operations Technician
Mr T Pegrum   IT Apprentice
Librarians    
Mrs C Hawkings   Senior librarian
Mrs A Mortier    
Mrs D Harris    
Classroom Managers    
Mr P Chapman    
Ms C Gandham    
Mrs A Picu    
Mrs J Sutton    
Science Technicians    
Mrs J Mackay   Senior Technician
Mrs G Bennett    
Miss N Matthams    
Mr S Metson    
Ms C Reed    
Design Technology Technicians    
Mr D Blake   Workshop Technician
Mr K Winford   Electronics Technician
Art Technician    
Mrs H Johnson    
Food Technology Technician    
Mrs K Wicker    
School Kitchen    
Mrs W Perry   Catering Manager
Mrs J Williams   Catering Supervisor
Mrs L Collier    
Miss P Eady    
Miss L Flatt    
Mrs S Holder    
Mrs T Howell    
Mrs J Mandell    
Mrs T Radford    
Miss K Schott    
Mrs K Scott    
Mrs M Walton    
Mrs L Wallbank    
Sports College Support    
Mrs Christine Mowle   Sports college administrator/PE Technician
Mr Greg Noach   Sports Coach
Mr Andrew Bruns   Evening sports college supervisor
Mr C Dabrowski   Evening sports college supervisor
Site Staff    
Mr M Buxton   Site manager
Mr J  Cable   Assistant caretaker
Mr A Haines   Assistant caretaker
Mr P Tucker   Cleaning Supervisor

 

 

footer